Leasing maszyn czyszczących do samochodów

Leasing najczęściej kojarzy się wszystkim z zakupem samochodu, przy czym może dotyczyć wielu innych środków trwałych na przykład maszyn czyszczących do tapicerki samochodów, mebli, czy innego specjalistycznego sprzętu. Jest to forma finansowania zbliżona do wynajmu do niedawna dostępna tylko dla firm. Obecnie na rynku finansowym występuje również tak zwany leasing konsumencki. Leasing maszynPrzy czym korzyści wynikające z leasingu najbardziej widoczne są dla firm, a to z prostej przyczyny – czynsz leasingowy stanowi koszt dla przedsiębiorstwa, a tym samym zmniejsza podatek do zapłacenia w wyniku zmniejszenia dochodu.

W przypadku leasingu samochodów rząd wprowadził szereg ograniczeń, jednak biorąc w leasing profesjonalne maszyny czyszczące do tapicerki nie najmniejszych wątpliwości, że ich użytkowanie będzie mieściło się w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Oczywiście wiele zależy od tego jaką formę rozliczeń z fiskusem stosuje przedsiębiorstwo. Na przykład jeżeli rozlicza się na zasadach ryczałtu, to nie może odliczać kosztów i leasing w takiej sytuacji jest mało korzystny. Jeżeli firma nie jest vatowcem to faktura od leasingu na samochód pomniejsza podatek dochodowy na zasadach na jakich firma się rozlicza zgodnie ze skalą podatkową lub podatkiem liniowym. Leasing najkorzystniejszy jest dla przedsiębiorstw będących płatnikiem Vat. Wtedy osobno odliczamy Vat z faktury za samochód i osobno podatek dochodowych.

banknotyPoza tym istotną kwestią jest także kondycja przedsiębiorstwa i stosunek przychodów do kosztów – czyli czy firma uzyskuje dochód (różnica między przychodami i kosztami). Jeżeli firma ponosi stratę lub koszty są na podobnym poziomie co przychody, to wtedy nie ma z czego odliczać podatku dochodowego, bo firma nie generuje dochodu. W przypadku Vatowców zostaje jeszcze Vat do odliczenia osobno, ale to też zależy od czy mamy od czego go odliczyć.

Czym dokładnie jest leasing

Aby zdefiniować leasing najpierw powinniśmy określić, kim jest leasingodawca, a kim leasingobiorca.

  • Leasingodawca – to strona umowy leasingu, finansująca zakup dobra, które oddaje do użytku na rzecz leasingobiorcy na określony czas i odpłatnie

Leasing to forma finansowania przez instytucję zewnętrzną polegającą na tym, że firma, będąca leasingodawcą kupuje za nas dany przedmiot lub dobro (niekoniecznie samochód), a następnie my jako leasingobiorca płacimy jej czynsz leasingowy za korzystanie z tego dobra, który jednocześnie jest ratą. Tym samym w pewnym sensie spłacamy leasingodawcy dane dobro.

Jakie są podstawowe parametry leasingu maszyn?

Mniej więcej takie same jak w przypadku samochodów

  • Opłata początkowa – czyli wkład własny – (w przypadku samochodów zwykle jest to 10% wartości, w przypadku maszyn to kwestia indywidualna wynikająca w głównej mierze z ich wartości)
  • Czynsz leasingowy – miesięczna rata
  • Kwota wykupu – w zależności od umowy

Po zakończeniu spłacania leasingu możemy wykupić leasingowaną maszynę za ustaloną na początku kwotę. Im większą ustalimy kwotę wykup tym mniejsze raty spłacamy. Jednak na wysoką kwotę wykupu decydują się raczej firmy dysponujące kapitałem pozwalającym na wykupienie maszyny lub gdy nie zamierzają w ogóle wykupić danej maszyny na własność. W takim wypadku przedmiot leasingu maszyna, czy auto zostanie przejęte przez leasingodawcę.

Znaczenie ma również sama oferta leasingu i warunki jakie wynegocjujemy. Możemy szukać ofert na własną rękę. Możemy również skorzystać z brokera, który wybierze za nas najlepszy tani leasing.

W przypadku samochodów – praktycznie każda firma oferuję leasing aut, więc wybór jest naprawdę szeroki. Samochody to najpopularniejszy przedmiot leasingu. Jeśli chodzi o maszy to niestety sprawa się komplikuje, bo niektóre firmy jak na przykład Carsmile wyspecjalizowały się tylko i wyłącznie w leasingu samochodów.

Leasing maszyn można spotkać najczęściej u dużych leasingodawców – jak spółki powiązane z bankami. Można tu wymienić ING Lease, mLeasing, PKO Leasing, bodajże również EFL – Europejski Fundusz Leasingowy, czy Millennium Leasing.

Jednak czy wybór dużego molocha jako naszego leasingodawcy to najkorzystniejsza opcja? Na pewno nie najtańsza. Takie specjalistyczne firmy leasingowe jak wspomniany już wcześniej Carsmile wyspecjalizowały się w jednym rodzaju produktów jakim są samochody osobowe i obecnie Carsmile oferuje atrakcyjniejsze ceny aut, dzięki własnym rabatom jakie otrzymuje od dealerów. Carsmiel działa jak broker i jest bardzo kompleksową firmą. Początkowa jak Carsmile pojawił się na rynku, ludzie zastanawiali się co to za egzotyczny twór, a teraz jest liczącą się na rynku firmą leasingową, rywalizującą i konkurującą z wielkim bankami. (źródło – opinie o Carsmile: https://antyhaczyk.blogspot.com/2018/11/carsmile-opinie-leasing-samochodowy-najem.html).

Carsmile zajmuje się również najmem długoterminowym, podobnie jak już dzisiaj większość firm leasingowych. O ile w Carsmile nie wynajmiemy, ani nie weźmiemy w leasing maszyny czyszczącej to warto poszukać podobnych firm specjalizujących się właśnie w maszynach czyszczących.

Niestety jest to znacznie trudniejsze w przypadku takich maszyn niż w przypadku samochodów. Jedną z takich mniej znanych specjalistycznych firm leasingowych jest MasterLeasing (nie mylić z Masterlease – to inna firma, która z resztą niedawno została przejęta przez PKO). MasterLeasing działa od 2008 roku i jest to firma dość podobna do Carsmile, ale specjalizuje się w maszynach i współpracuje z wieloma znanymi leasingodawcami. Również podobnie do Carsmile działa jak broker. Więc szukając leasingu maszyn do czyszczenia tapicerki, warto się z nimi też skontaktować. Ewentualnie można też spróbować w WeźLeasing to taki pośrednik internetowy.

Z kolei większość innych brokerów specjalizują się głównie w samochodach.

Poza tym warto zapytać też u producentów, czy nie współpracują z jakąś firmą leasingową lub bankiem, ale te oferty niekoniecznie są atrakcyjne.

Nie należy skreślać też banków. Najlepiej pozyskać kilka ofert, przeanalizować i dopiero potem podjąć decyzję.